levý boční banner
levý boční bannersm_ico ZA KRÁSAMI KORÁLOVÝCH ZAHRAD

Apo Reef (HS)Před námi se rozprostírá velmi složitě dostupný filipínský poklad! Proplouváme nad největším korálovým útesem Filipín jedinečným Apo Reef. Pro vědce i milovníky potápění je tento největší filipínský korálový útes unikátní především v koncentraci velkých ryb. Jedna z nejmalebnějších korálových zahrad světa se rozprostírá podél všech 7107 filipínských ostrovů. Pestrost života a dokonalá harmonie přírody této podvodní říše nám bere dech. S každým ponorem, jako by se člověk přenesl do jiného bezstarostného světa plného tajemné podvodní krásy. Do světa, kde je dovoleno pouze nechat se unášet tempem zdejších proudů, vnímat klidnou harmonii přírody a absolutně zapomenout na to, co se děje nad hladinou.Světový oceán jako souvislý vodní obal Země pokrývá celých 71 % zemského povrchu. Členitý reliéf ukrytý pod mořskou hladinou vytváří až fantazijní prostředí pro nejrůznější formy života, ale i pestrou paletu podmořských příběhů. Největší druhové bohatství rostlin a živočichů spatřujeme právě na korálových útesech, které ve světovém oceánu rostou již úctyhodných 450 milionů let. Tento nejsložitější ekosystém naší planety se rozprostírá v teplých vodách tropických a subtropických oblastí. Ekosystém korálového útesu disponuje bohatou nabídkou rozmanitých potravních zdrojů i různých stanovišť a úkrytů. Adaptacemi k jejich využití tak postupně mohla vzniknout i jeho dnešní bohatá druhová rozmanitost, tedy biodiverzita.

Článek, Heart ReefNejvětší soustavou korálových útesů na světě, je Velký bariérový útes táhnoucí se podél severovýchodního pobřeží Austrálie v délce přes 2000 km. Z ptačí perspektivy nás nejenom u australského pobřeží koráli uchvátili svými doslova uměleckými celky. Heart Reef je jen jedním z nich. Vraťme se ale zpět na Filipíny. Minutu co minutu, se nejen na Apo Reef odehrávají různorodé příběhy. Jedním z nejznámějších obyvatel korálových útesů je rybka klaun očkatý. Mám radost, že i na Filipínách se s ním setkáváme. Klauni mají velmi blízký symbiotický vztah se sasankou. Sasanka je pro rybky bezpečným domovem a klauni sasance zdrojem neustálého příjmu okysličené vody. Zajímavé je, že sasanka o klaunech v podstatě neví. Tělo klauna pokrývá speciální sliz, který sasance zabraňuje určit své tajné nájemníky jako potravu.Tajuplné vody oceánů jsou domovem milionů druhů mořských rostlin, bezobratlých, paryb, ryb, savců ale i několika mála zástupců nejstarobylejších suchozemských obratlovců - plazů. Jejich historie sahá 250 milionů let do minulosti, kdy byli plazi doslova pány mořské říše. Několik zástupců z řádů krokodýli, šupinatí a želvy se přesto zpětně přizpůsobilo životu v oceánu. Nejpočetnější mořské zastoupení mají s více než 70 zástupci hadi, kteří tvoří dvě skupiny - vodnáře a vlnožily. Nejstarší skupinou mořských plazů jsou mořské želvy zastoupené celkem sedmi druhy. Příroda je k nám tentokrát štědrá a dopřává nám nejedno úžasné setkání. Elegantní karetu obrovskou pozorujeme jen z několika mála centimetrů hned několikrát.

Článek, Klaun očkatýJako mořský páv si nad korálovými zahradami před námi pyšně pluje perutýn ohnivý. Už jeho netradiční vzhled napovídá, že není radno se k němu přibližovat. Ve vějířovitých ostnech ukrývá jed! Ropušnice ďábelská je vybavena ještě prudším jedem než perutýn. Tato ryba však zvolila opačnou taktiku než její ohnivý kolega. V maskování je totiž ropušnice opravdovým mistrem. Pyskoun proužkovaný si užívá bezstarostnou plavbu nad útesem, muréna hvězdovitá se naopak raději ukrývá v jeho dutinách a vyčkává na nejlepší příležitost k útoku. Hvězdice modrá si v klídku a o samotě hoví mezi koráli. Soused od vedle úhořovec Hassův se spolu s kámoši vlní v rytmu podmořských proudů sem a tam. Žralok černoploutvý samotářsky střeží útes. Barakudy se šikují v početné hejno. Ploskozubec tupohlavý září barvami a mnozí obyvatelé korálových útesů jsou…jsou… jak to jen napsat? Slovy nepopsatelní? Jako by byli z úplně jiné planety! Všichni ale tvoří nepostradatelnou součást tohoto výjimečného ekosystému. Celého našeho rozmanitého světa.

Barbora Lelková
(scénáristka a spoluautorka programů projektu PZ3000) 

Archiv článků 

 

 DÍKY VAŠEMU OBROVSKÉMU ZÁJMU SE PROJEKT PLANETA ZEMĚ 3000 STAL NEJVĚTŠÍM VZDĚLÁVACÍM PROJEKTEM V HISTORII ČESKÉ REPUBLIKY!VYHLEDÁVÁNÍ
 
26.04.2018, čtvrtek

Myanmar – divoká cesta do barmské říše
Zajímavost dne
Víte, že každý program navštíví téměř 10.000 pedagogických pracovníků z více než 1.500 škol?
Koktejl
Novinky
V současné době uvádíme v pořadí 15. program projektu s názvem "Myanmar - divoká cesta do barmské říše".

Foto dne
Základní tábor pod Mt. Everestem
Anketa
Které téma se vám v programu "Myanmar - divoká cesta do barmské říše" líbilo nejvíc?
Pavoučí ženy
        42%
Cesta do pralesa za krajtou
        23%
Buddhismus
        8%
Monzuny
        8%
Mokenové
        19%